IAUS300N08S5N011TATMA1
DigiKeys produktnummer
448-IAUS300N08S5N011TATMA1TR-ND - Remsa och spole (TR)
448-IAUS300N08S5N011TATMA1CT-ND - Remsbit (CT)
448-IAUS300N08S5N011TATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
IAUS300N08S5N011TATMA1
Beskrivning
MOSFET N-CH 80V 300A HDSOP-16-2
Tillverkarens standardleveranstid
35 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 80 V 300A (Tj) 375W (Tc) Ytmontering PG-HDSOP-16-2
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
IAUS300N08S5N011TATMA1 Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
3,8V vid 275µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
231 nC @ 10 V
Serie
Vgs (Max)
±20V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
16250 pF @ 40 V
Effektförlust (max)
375W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
80 V
Godkännande
AEC-Q101
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
6V, 10V
Leverantörens enhetsförpackning
PG-HDSOP-16-2
Rds On (max) @ Id, Vgs
1,1mOhm vid 100A, 10V