SIHG47N60E-E3
DigiKeys produktnummer
SIHG47N60E-E3-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
SIHG47N60E-E3
Beskrivning
MOSFET N-CH 600V 47A TO247AC
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 600 V 47 A (Tc) 357W (Tc) Genomgående hål TO-247AC
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
SIHG47N60E-E3 Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
220 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Artikelstatus
Inte för nya designer
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
9620 pF @ 100 V
FET-typ
Effektförlust (max)
357W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
600 V
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247AC
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
64mOhm vid 24A, 10V