RTE24005
RTE24005
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTE24005
DigiKeys produktnummer
PB985-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RTE24005
Beskrivning
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 5V
Tillverkarens standardleveranstid
14 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
General Purpose Relä DPDT (2 Form C) 5VDC Spiral Genomgående hål
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
RTE24005 Modeller
Kategori
Termineringstyp
PC-stift
Tillv.
Tätningsklassning
Tätad - fullt
Serie
Spiralisolering
Klass F
Förpackning
Box
Aktiveringsnivå spänning
3,5VDC
Artikelstatus
Aktiv
Frigöringsnivå spänning
0,5VDC
Monteringstyp
Drifttid
8 ms
Spolspänning
Frånslagstid
6 ms
Kontaktform
DPDT (2 Form C)
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Kontaktklassning (ström)
8 A
Kontaktmaterial
Silvernickel (AgNi)
Switchspänning
400VAC - Max..
Godkännande myndighet
CQC, CSA, cURus, VDE
Last - Max. switchning
3200VA
Relätyp
Spolström
80.6 mA
Spolresistans
62 Ohms