RT424024
RT424024
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RT424024
DigiKeys produktnummer
PB969-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RT424024
Beskrivning
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Tillverkarens standardleveranstid
14 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
General Purpose Relä DPDT (2 Form C) 24VDC Spiral Genomgående hål
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
RT424024 Modeller
Kategori
Termineringstyp
PC-stift
Tillv.
Tätningsklassning
Tätad - flusskydd
Serie
Spiralisolering
Klass F
Förpackning
Box
Aktiveringsnivå spänning
16,8VDC
Artikelstatus
Aktiv
Frigöringsnivå spänning
2,4VDC
Monteringstyp
Drifttid
8 ms
Spolspänning
Frånslagstid
6 ms
Kontaktform
DPDT (2 Form C)
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Kontaktklassning (ström)
8 A
Kontaktmaterial
Silvernickel (AgNi)
Switchspänning
400VAC - Max..
Godkännande myndighet
CQC, CSA, cURus, VDE
Last - Max. switchning
3200VA
Relätyp
Spolström
14.2 mA
Spolresistans
1.44 kOhms