NX6008NBKWX är slut i lager och kan restnoteras.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
Rohm Semiconductor
I lager: 8 456
Datablad
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
I lager: 2 854
Datablad
N-kanal 60 V 250mA (Ta) 270mW (Ta), 1,5W (Tc) Ytmontering SOT-323
PMST2907A-QX
NX6008NBKWX
DigiKeys produktnummer
1727-NX6008NBKWXTR-ND - Remsa och spole (TR)
1727-NX6008NBKWXCT-ND - Remsbit (CT)
1727-NX6008NBKWXDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
NX6008NBKWX
Beskrivning
NX6008NBKW/SOT323/SC-70
Tillverkarens standardleveranstid
20 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
0.7 nC @ 4.5 V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Artikelstatus
Aktiv
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
27 pF @ 30 V
FET-typ
Effektförlust (max)
270mW (Ta), 1,5W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
60 V
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
SOT-323
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
1,5V, 4,5V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
2,8Ohm vid 300mA, 4,5V