NX6008NBKSX
DigiKeys produktnummer
1727-NX6008NBKSXTR-ND - Remsa och spole (TR)
1727-NX6008NBKSXCT-ND - Remsbit (CT)
1727-NX6008NBKSXDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
NX6008NBKSX
Beskrivning
MOSFET 2N-CH 60V 0.22A 6TSSOP
Tillverkarens standardleveranstid
20 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
MOSFETs - matriser 60V 220mA (Ta) 260mW (Ta), 1,3W (Tc) Ytmontering 6-TSSOP
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV vid 250µA
Tillverkare
Nexperia USA Inc.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
0,7nC vid 4,5V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
27pF vid 30V
Artikelstatus
Aktiv
Effekt - max
260mW (Ta), 1,3W (Tc)
Teknologi
MOSFET (Metalloxid)
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Konfiguration
2 N-kanal (dubbel)
Monteringstyp
Ytmontering
Drain till source-spänning (Vdss)
60V
Inkapsling/låda
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
220mA (Ta)
Leverantörens enhetsförpackning
6-TSSOP
Rds On (max) @ Id, Vgs
2,7Ohm vid 300mA, 4,5V