IRFP250MPBF
DigiKeys produktnummer
IRFP250MPBF-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
IRFP250MPBF
Beskrivning
MOSFET N-CH 200V 30A TO247AC
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 200 V 30 A (Tc) 214W (Tc) Genomgående hål TO-247AC
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
123 nC @ 10 V
Serie
Vgs (Max)
±20V
Förpackning
Rör
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
2159 pF @ 25 V
Artikelstatus
Inte för nya designer
Effektförlust (max)
214W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Teknologi
Monteringstyp
Genomgående hål
Drain till source-spänning (Vdss)
200 V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247AC
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
75mOhm vid 18A, 10V