SQD15N06-42L_T4GE3
DigiKeys produktnummer
742-SQD15N06-42L_T4GE3TR-ND - Remsa och spole (TR)
742-SQD15N06-42L_T4GE3CT-ND - Remsbit (CT)
742-SQD15N06-42L_T4GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
SQD15N06-42L_T4GE3
Beskrivning
N-CHANNEL 60-V (D-S) 175C MOSFET
Detaljerad beskrivning
N-kanal 60 V 15 A (Tc) 37W (Tc) Ytmontering TO-252AA
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Tillv.
Vgs (Max)
±20V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
535 pF @ 25 V
Effektförlust (max)
37W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
60 V
Godkännande
AEC-Q101
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
4,5V, 10V
Rds On (max) @ Id, Vgs
42mOhm vid 10A, 10V
Inkapsling/låda
Vgs(th) (Max) @ Id
2,5V vid 250µA