SIHP28N60EF-GE3
DigiKeys produktnummer
742-SIHP28N60EF-GE3-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
SIHP28N60EF-GE3
Beskrivning
MOSFET N-CH 600V 28A TO220AB
Detaljerad beskrivning
N-kanal 600 V 28 A (Tc) 250W (Tc) Genomgående hål TO-220AB
EDA-/CAD-modeller
SIHP28N60EF-GE3 Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
2714 pF @ 100 V
FET-typ
Effektförlust (max)
250W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
600 V
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
123mOhm vid 14A, 10V