SIHG40N60E-GE3 är slut i lager och kan restnoteras.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
onsemi
I lager: 201
Datablad
Similar
IXYS
I lager: 759
Datablad
Toshiba Semiconductor and Storage
I lager: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
I lager: 300
I lager: 295
I lager: 265
N-kanal 600 V 40 A (Tc) 329W (Tc) Genomgående hål TO-247AC
SIHG40N60E-GE3
DigiKeys produktnummer
SIHG40N60E-GE3-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
SIHG40N60E-GE3
Beskrivning
MOSFET N-CH 600V 40A TO247AC
Tillverkarens standardleveranstid
24 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
197 nC @ 10 V
Serie
Vgs (Max)
±30V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
4436 pF @ 100 V
Effektförlust (max)
329W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Teknologi
Monteringstyp
Genomgående hål
Drain till source-spänning (Vdss)
600 V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247AC
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
75mOhm vid 20A, 10V