GT40RR21(STA1,E
DigiKeys produktnummer
264-GT40RR21(STA1E-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
GT40RR21(STA1,E
Beskrivning
IGBT 1200V 40A TO-3P
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
IGBT 1200 V 40 A 230 W Genomgående hål TO-3P(N)
Kategori
Switchenergi
-, 540µJ (av)
Tillverkare
Toshiba Semiconductor and Storage
Ingångstyp
Standard
Förpackning
Rör
Testvillkor
280V, 40A, 10Ohm, 20V
Artikelstatus
Aktiv
Omvänd återhämtningstid (trr)
600 ns
Spänning - kollektor-emitter-genombrott (max)
1200 V
Arbetstemperatur
175°C (TJ)
Ström - kollektor (Ic) (max)
40 A
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kollektor, pulserad (Icm)
200 A
Inkapsling/låda
TO-3P-3, SC-65-3
Vce(på) (Max) @ Vge, Ic
2,8V vid 15V, 40A
Leverantörens enhetsförpackning
TO-3P(N)
Effekt - max
230 W