RTH14012
RTH14012
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTH14012
DigiKeys produktnummer
PB1141-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RTH14012
Beskrivning
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Tillverkarens standardleveranstid
16 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
General Purpose Relä SPDT (1 Form C) 12VDC Spiral Genomgående hål
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
RTH14012 Modeller
Kategori
Termineringstyp
PC-stift
Tillv.
Spiralisolering
Klass F
Serie
Aktiveringsnivå spänning
8,4VDC
Förpackning
Rör
Frigöringsnivå spänning
1,2VDC
Artikelstatus
Aktiv
Drifttid
8 ms
Monteringstyp
Frånslagstid
6 ms
Spolspänning
Arbetstemperatur
-40°C-105°C
Kontaktform
SPDT (1 Form C)
Kontaktmaterial
Silvernickel (AgNi)
Kontaktklassning (ström)
16 A
Godkännande myndighet
CQC, CSA, cURus, VDE
Switchspänning
400VAC - Max..
Relätyp
Last - Max. switchning
6400VA
Spolresistans
360 Ohms
Spolström
33.3 mA