RTD14-012
RTD14-012
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTD14-012
DigiKeys produktnummer
PB980-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RTD14-012
Beskrivning
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Tillverkarens standardleveranstid
14 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
General Purpose Relä SPDT (1 Form C) 12VDC Spiral Genomgående hål
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
RTD14-012 Modeller
Kategori
Termineringstyp
PC-stift
Tillv.
Tätningsklassning
Tätad - fullt
Serie
Spiralisolering
Klass F
Förpackning
Rör
Aktiveringsnivå spänning
8,4VDC
Artikelstatus
Aktiv
Frigöringsnivå spänning
1,2VDC
Monteringstyp
Drifttid
8 ms
Spolspänning
Frånslagstid
6 ms
Kontaktform
SPDT (1 Form C)
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Kontaktklassning (ström)
16 A
Kontaktmaterial
Silvernickel (AgNi)
Switchspänning
400VAC - Max..
Godkännande myndighet
CQC, CSA, cURus, VDE
Last - Max. switchning
6400VA
Relätyp
Spolström
14.2 mA
Spolresistans
360 Ohms