RTB14012
RTB14012
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTB14012
DigiKeys produktnummer
PB974-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RTB14012
Beskrivning
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V
Tillverkarens standardleveranstid
14 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
General Purpose Relä SPDT (1 Form C) 12VDC Spiral Genomgående hål
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
RTB14012 Modeller
Kategori
Termineringstyp
PC-stift
Tillv.
Tätningsklassning
Tätad - fullt
Serie
Spiralisolering
Klass F
Förpackning
Rör
Aktiveringsnivå spänning
8,4VDC
Artikelstatus
Aktiv
Frigöringsnivå spänning
1,2VDC
Monteringstyp
Drifttid
8 ms
Spolspänning
Frånslagstid
6 ms
Kontaktform
SPDT (1 Form C)
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Kontaktklassning (ström)
12 A
Kontaktmaterial
Silvernickel (AgNi)
Switchspänning
400VAC - Max..
Godkännande myndighet
CQC, CSA, cURus, VDE
Last - Max. switchning
4800VA
Relätyp
Spolström
14.2 mA
Spolresistans
360 Ohms