RT114012
RT114012
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RT114012
DigiKeys produktnummer
PB2140-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RT114012
Beskrivning
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V
Tillverkarens standardleveranstid
14 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
General Purpose Relä SPDT (1 Form C) 12VDC Spiral Genomgående hål
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
RT114012 Modeller
Kategori
Termineringstyp
PC-stift
Tillv.
Tätningsklassning
Tätad - flusskydd
Serie
Spiralisolering
Klass F
Förpackning
Box
Aktiveringsnivå spänning
8,4VDC
Artikelstatus
Aktiv
Frigöringsnivå spänning
1,2VDC
Monteringstyp
Drifttid
8 ms
Spolspänning
Frånslagstid
6 ms
Kontaktform
SPDT (1 Form C)
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Kontaktklassning (ström)
12 A
Kontaktmaterial
Silvernickel (AgNi)
Switchspänning
400VAC - Max..
Godkännande myndighet
CQC, CSA, cURus, VDE
Last - Max. switchning
4800VA
Relätyp
Spolström
33.3 mA
Spolresistans
360 Ohms