STP10NK60ZFP
DigiKeys produktnummer
497-5892-5-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
STP10NK60ZFP
Beskrivning
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FP
Tillverkarens standardleveranstid
16 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 600 V 10 A (Tc) 35W (Tc) Genomgående hål TO-220FP
EDA-/CAD-modeller
STP10NK60ZFP Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4,5V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Serie
Vgs (Max)
±30V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1370 pF @ 25 V
Effektförlust (max)
35W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
600 V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-220FP
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
750mOhm vid 4,5A, 10V