STGP10NC60KD
DigiKeys produktnummer
497-5120-5-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
STGP10NC60KD
Beskrivning
IGBT 600V 20A TO-220
Tillverkarens standardleveranstid
14 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
IGBT 600 V 20 A 65 W Genomgående hål TO-220
EDA-/CAD-modeller
STGP10NC60KD Modeller
Gateladdning
19 nC
Serie
Td (på/av) @ 25°C
17ns/72ns
Testvillkor
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Artikelstatus
Aktiv
Omvänd återhämtningstid (trr)
22 ns
Spänning - kollektor-emitter-genombrott (max)
600 V
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Ström - kollektor (Ic) (max)
20 A
Ström - kollektor, pulserad (Icm)
30 A
Inkapsling/låda
TO-220-3
Vce(på) (Max) @ Vge, Ic
2,5V vid 15V, 5A
Leverantörens enhetsförpackning
TO-220
Effekt - max
65 W