RB160VA-40TR är tillgänglig för köp men finns normalt inte i lager.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Direkt
Rohm Semiconductor
I lager: 11 622
Datablad
Direkt
Nexperia USA Inc.
I lager: 0
Datablad
Similar
Diodes Incorporated
Similar
KYOCERA AVX
Dioder 40 V 1A Ytmontering TUMD2
RB160VA-40TR
DigiKeys produktnummer
RB160VA-40TR-ND - Remsa och spole (TR)
RB160VA-40CT-ND - Remsbit (CT)
RB160VA-40DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RB160VA-40TR
Beskrivning
DIODE SCHOTTKY 40V 1A TUMD2
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Kategori
Hastighet
Snabb återhämtning =< 500ns, > 200mA (Io)
Tillv.
Ström - läckström @ Vr
50 µA @ 40 V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Monteringstyp
Artikelstatus
Inte för nya designer
Inkapsling/låda
Teknologi
Leverantörens enhetsförpackning
TUMD2
Spänning - DC-backspänning (Vr) (max)
40 V
Arbetstemperatur - koppling
150°C (max.)
Ström - likriktat medelvärde (Io)
1A
Basproduktens nummer
Spänning - fram (Vf) (max) @ If
550 mV @ 700 mA