FGH40T65SPD-F155 har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
onsemi
I lager: 0
Datablad
Similar
onsemi
I lager: 10
Datablad
Infineon Technologies
I lager: 131
Infineon Technologies
I lager: 187
I lager: 240
I lager: 478
IXYS
I lager: 0
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 267 W Genomgående hål TO-247-3
FGH40T65SPD-F155
DigiKeys produktnummer
FGH40T65SPD-F155-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FGH40T65SPD-F155
Beskrivning
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Gateladdning
35 nC
Förpackning
Rör
Td (på/av) @ 25°C
16ns/37ns
Testvillkor
400V, 40A, 6Ohm, 15V
Omvänd återhämtningstid (trr)
34 ns
Spänning - kollektor-emitter-genombrott (max)
650 V
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Ström - kollektor (Ic) (max)
80 A
Ström - kollektor, pulserad (Icm)
120 A
Inkapsling/låda
TO-247-3
Vce(på) (Max) @ Vge, Ic
2,4V vid 15V, 40A
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247-3
Effekt - max
267 W