FGH40T120SMDL4
DigiKeys produktnummer
FGH40T120SMDL4-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FGH40T120SMDL4
Beskrivning
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO-247
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 555 W Genomgående hål TO-247-4
Gateladdning
370 nC
Förpackning
Rör
Td (på/av) @ 25°C
44ns/464ns
Testvillkor
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Omvänd återhämtningstid (trr)
65 ns
Spänning - kollektor-emitter-genombrott (max)
1200 V
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Ström - kollektor (Ic) (max)
80 A
Ström - kollektor, pulserad (Icm)
160 A
Inkapsling/låda
TO-247-4
Vce(på) (Max) @ Vge, Ic
2,4V vid 15V, 40A
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247-4
Effekt - max
555 W