FGH40T100SMD har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
onsemi
I lager: 26
Datablad
Similar
IXYS
I lager: 107
Datablad
IGBT Trench Field Stop 1000 V 80 A 333 W Genomgående hål TO-247-3
FGH40T100SMD
DigiKeys produktnummer
FGH40T100SMD-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FGH40T100SMD
Beskrivning
IGBT TRENCH FS 1000V 80A TO-247
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Kategori
Ingångstyp
Standard
Tillverkare
onsemi
Gateladdning
265 nC
Förpackning
Rör
Td (på/av) @ 25°C
29ns/285ns
Artikelstatus
Föråldrad
Testvillkor
600V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT-typ
Trench Field Stop
Omvänd återhämtningstid (trr)
78 ns
Spänning - kollektor-emitter-genombrott (max)
1000 V
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Ström - kollektor (Ic) (max)
80 A
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kollektor, pulserad (Icm)
120 A
Inkapsling/låda
TO-247-3
Vce(på) (Max) @ Vge, Ic
2,3V vid 15V, 40A
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247-3
Effekt - max
333 W