FGA20N120FTDTU har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
I lager: 21
Datablad
Similar
IXYS
I lager: 327
Datablad
IXYS
I lager: 146
IGBT Trench Field Stop 1200 V 40 A 298 W Genomgående hål TO-3P
FGA20N120FTDTU
DigiKeys produktnummer
FGA20N120FTDTUFS-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FGA20N120FTDTU
Beskrivning
IGBT TRENCH FS 1200V 40A TO-3P
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
EDA-/CAD-modeller
FGA20N120FTDTU Modeller
Kategori
Effekt - max
298 W
Tillverkare
onsemi
Ingångstyp
Standard
Förpackning
Rör
Gateladdning
137 nC
Artikelstatus
Föråldrad
Omvänd återhämtningstid (trr)
447 ns
IGBT-typ
Trench Field Stop
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Spänning - kollektor-emitter-genombrott (max)
1200 V
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kollektor (Ic) (max)
40 A
Inkapsling/låda
TO-3P-3, SC-65-3
Ström - kollektor, pulserad (Icm)
60 A
Leverantörens enhetsförpackning
TO-3P
Vce(på) (Max) @ Vge, Ic
2V vid 15V, 20A