PCM1H121MCL2GS
DigiKeys produktnummer
PCM1H121MCL2GTR-ND - Remsa och spole (TR)
493-PCM1H121MCL2GSCT-ND - Remsbit (CT)
493-PCM1H121MCL2GSDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PCM1H121MCL2GS
Beskrivning
CAP ALUM POLY 120UF 20% 50V SMD
Tillverkarens standardleveranstid
18 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
120 µF 50 V Aluminium - polymerkondensatorer Radial, kapsling - SMD 25mOhm 8000tim vid 125°C
Arbetstemperatur
-55°C-125°C
Tillverkare
Nichicon
Klassificeringar
AEC-Q200
Serie
Tillämpningar
Automotive
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Rippelström @ låg frekvens
125 mA @ 120 Hz
Artikelstatus
Aktiv
Rippelström @ hög frekvens
2.5 A @ 100 kHz
Typ
Polymer
Storlek/dimension
0,315" diam. (8,00mm)
Kapacitans
120 µF
Höjd - monterad (max)
0,488" (12,40mm)
Tolerans
±20%
Monteringsyta vid ytmontering
L 0,327" x B 0,327" (8,30 x 8,30mm)
Spänning - märkt
50 V
Monteringstyp
Ytmontering
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Inkapsling/låda
Radial, kapsling - SMD
Livslängd @ temp.
8000tim vid 125°C