PSMN4R5-40PS,127 har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
Texas Instruments
I lager: 478
Datablad
Similar
Texas Instruments
I lager: 443
Datablad
onsemi
I lager: 2 177
Infineon Technologies
I lager: 634
Infineon Technologies
I lager: 516
I lager: 2 565
I lager: 753
I lager: 497
I lager: 119
IXYS
I lager: 50
STMicroelectronics
I lager: 454
STMicroelectronics
N-kanal 40 V 100 A (Tc) 148W (Tc) Genomgående hål TO-220AB
PSMN4R5-40PS,127
DigiKeys produktnummer
1727-4264-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PSMN4R5-40PS,127
Beskrivning
MOSFET N-CH 40V 100A TO220AB
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 1mA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
42.3 nC @ 10 V
Förpackning
Rör
Vgs (Max)
±20V
Artikelstatus
Föråldrad
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
2683 pF @ 12 V
FET-typ
Effektförlust (max)
148W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
40 V
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
TO-220AB
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
4,6mOhm vid 25A, 10V