STP100NF04
DigiKeys produktnummer
497-7497-5-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
STP100NF04
Beskrivning
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB
Tillverkarens standardleveranstid
11 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 40 V 120 A (Tc) 300W (Tc) Genomgående hål TO-220
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
STP100NF04 Modeller
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Tillv.
Vgs (Max)
±20V
Serie
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
5100 pF @ 25 V
Förpackning
Rör
Effektförlust (max)
300W (Tc)
Artikelstatus
Aktiv
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
FET-typ
Grad
Automotive
Teknologi
Godkännande
AEC-Q101
Drain till source-spänning (Vdss)
40 V
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
TO-220
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
4,6mOhm vid 50A, 10V
Basproduktens nummer
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 250µA