NX3008NBKVL
DigiKeys produktnummer
1727-NX3008NBKVLTR-ND - Remsa och spole (TR)
1727-NX3008NBKVLCT-ND - Remsbit (CT)
1727-NX3008NBKVLDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
NX3008NBKVL
Beskrivning
MOSFET N-CH 30V 400MA TO236AB
Tillverkarens standardleveranstid
30 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 30 V 400mA (Ta) 350mW (Ta), 1,14W (Tc) Ytmontering TO-236AB
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
NX3008NBKVL Modeller
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
0.68 nC @ 4.5 V
Tillv.
Vgs (Max)
±8V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
50 pF @ 15 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
350mW (Ta), 1,14W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
150°C (TJ)
Teknologi
Grad
Automotive
Drain till source-spänning (Vdss)
30 V
Godkännande
AEC-Q101
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Monteringstyp
Ytmontering
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
1,8V, 4,5V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-236AB
Rds On (max) @ Id, Vgs
1,4Ohm vid 350mA, 4,5V
Inkapsling/låda
Vgs(th) (Max) @ Id
1,1V vid 250µA