BZX84-C6V2,235
DigiKeys produktnummer
2156-BZX84-C6V2,235-954-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
BZX84-C6V2,235
Beskrivning
DIODE ZENER 6.2V 250MW TO236AB
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Dioder - zener 6.2 V 250 mW ±5% Ytmontering TO-236AB
Kategori
Ström - läckström @ Vr
3 µA @ 4 V
Tillv.
Spänning - fram (Vf) (max) @ If
900 mV @ 10 mA
Förpackning
Bulk
Arbetstemperatur
-65°C-150°C
Artikelstatus
Aktiv
Grad
Automotive
Spänning - Zener (Nom) (Vz)
Godkännande
AEC-Q101
Tolerans
±5%
Monteringstyp
Ytmontering
Effekt - max
250 mW
Inkapsling/låda
Impedans (max) (Zzt)
10 Ohms