PIC16F76-I/SP
DigiKeys produktnummer
PIC16F76-I/SP-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
PIC16F76-I/SP
Beskrivning
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Tillverkarens standardleveranstid
5 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
PIC PIC® 16F Mikrokontroller IC 8-bitars 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP
EDA-/CAD-modeller
PIC16F76-I/SP Modeller
RAM-storlek
368 x 8
Förpackning
Rör
Spänning - drift (Vcc/Vdd)
4V-5,5V
Artikelstatus
Aktiv
Dataomvandlare
A/D 5x8b
Oscillatortyp
Extern
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TA)
Kärnstorlek
8-bitars
Monteringstyp
Genomgående hål
Hastighet
20MHz
Leverantörens enhetsförpackning
28-SPDIP
Anslutningar
I2C, SPI, UART/USART
Inkapsling/låda
28-DIP (0,300", 7,62mm)