MCP23009-E/P
DigiKeys produktnummer
MCP23009-E/P-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MCP23009-E/P
Beskrivning
IC XPNDR 3.4MHZ I2C 18DIP
Tillverkarens standardleveranstid
5 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
I/O-expandrar 8 I2C 3.4 MHz 18-PDIP
EDA-/CAD-modeller
MCP23009-E/P Modeller
Kategori
Utgångstyp
Öppen kollektor
Ström - utgång source/sink
25mA
Klockfrekvens
3.4 MHz
Spänning - källa
1,8V-5,5V
Arbetstemperatur
-40°C-125°C
Antal I/O
8
Monteringstyp
Genomgående hål
Gränssnitt
I2C
Inkapsling/låda
18-DIP (0,300", 7,62mm)