MCP23008-E/P
DigiKeys produktnummer
MCP23008-E/P-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MCP23008-E/P
Beskrivning
IC XPNDR 1.7MHZ I2C 18DIP
Tillverkarens standardleveranstid
8 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
I/O-expandrar 8 I2C 1.7 MHz 18-PDIP
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
MCP23008-E/P Modeller
Kategori
Utgångstyp
Push-Pull
Tillverkare
Microchip Technology
Ström - utgång source/sink
25mA
Förpackning
Rör
Klockfrekvens
1.7 MHz
Artikelstatus
Aktiv
Spänning - källa
1,8V-5,5V
Programmerbar av DigiKey
Inte verifierat
Arbetstemperatur
-40°C-125°C
Antal I/O
8
Monteringstyp
Genomgående hål
Gränssnitt
I2C
Inkapsling/låda
18-DIP (0,300", 7,62mm)