MCP1811BT-028/OT har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Similar
Microchip Technology
I lager: 5 195
Datablad
Similar
Diodes Incorporated
I lager: 6 359
Datablad
PMIC - spänningsregulatorer - linjära Positiv Fast 1 Utgång 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MCP1811BT-028/OT
DigiKeys produktnummer
MCP1811BT-028/OTTR-ND - Remsa och spole (TR)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
MCP1811BT-028/OT
Beskrivning
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Kategori
Vilström - (Iq)
0.5 µA
Tillv.
Ström - drift (max)
110 µA
Förpackning
Remsa och spole (TR)
PSRR
50dB (1kHz)
Artikelstatus
Föråldrad
Styrfunktioner
Aktivera
Utgångskonfiguration
Skyddsfunktioner
Överström
Utgångstyp
Arbetstemperatur
-40°C-85°C (TJ)
Antal regulatorer
1
Monteringstyp
Ytmontering
Spänning - ingång (max)
5,5V
Inkapsling/låda
SC-74A, SOT-753
Spänning - utspänning (min/fast)
2,8V
Leverantörens enhetsförpackning
SOT-23-5
Spänning - spänningsfall (max)
0,6V vid 150mA