APT40GT60BRG
DigiKeys produktnummer
APT40GT60BRG-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
APT40GT60BRG
Beskrivning
IGBT NPT 600V 80A TO247
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
IGBT NPT 600 V 80 A 345 W Genomgående hål TO-247 [B]
Kategori
Switchenergi
828µJ (av)
Tillverkare
Microchip Technology
Ingångstyp
Standard
Serie
Gateladdning
200 nC
Förpackning
Rör
Td (på/av) @ 25°C
12ns/124ns
Artikelstatus
Aktiv
Testvillkor
400V, 40A, 5Ohm, 15V
IGBT-typ
NPT
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Spänning - kollektor-emitter-genombrott (max)
600 V
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kollektor (Ic) (max)
80 A
Inkapsling/låda
TO-247-3
Ström - kollektor, pulserad (Icm)
160 A
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247 [B]
Vce(på) (Max) @ Vge, Ic
2,5V vid 15V, 40A
Basproduktens nummer
Effekt - max
345 W