IPT012N06NATMA1
DigiKeys produktnummer
448-IPT012N06NATMA1TR-ND - Remsa och spole (TR)
448-IPT012N06NATMA1CT-ND - Remsbit (CT)
448-IPT012N06NATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
IPT012N06NATMA1
Beskrivning
MOSFET N-CH 60V 240A 8HSOF
Tillverkarens standardleveranstid
24 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 60 V 240 A (Tc) 214W (Tc) Ytmontering PG-HSOF-8-1
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
IPT012N06NATMA1 Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
3,3V vid 143µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
124 nC @ 10 V
Serie
Vgs (Max)
±20V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
9750 pF @ 30 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
214W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Teknologi
Monteringstyp
Ytmontering
Drain till source-spänning (Vdss)
60 V
Leverantörens enhetsförpackning
PG-HSOF-8-1
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
6V, 10V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
1,2mOhm vid 100A, 10V