IKB40N65EF5ATMA1
DigiKeys produktnummer
IKB40N65EF5ATMA1TR-ND - Remsa och spole (TR)
IKB40N65EF5ATMA1CT-ND - Remsbit (CT)
IKB40N65EF5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
IKB40N65EF5ATMA1
Beskrivning
IGBT TRENCH FS 650V 74A TO263-3
Tillverkarens standardleveranstid
39 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
IGBT Trench Field Stop 650 V 74 A 250 W Ytmontering PG-TO263-3
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
IKB40N65EF5ATMA1 Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Kategori
Switchenergi
420µJ (på), 100µJ (av)
Tillverkare
Infineon Technologies
Ingångstyp
Standard
Serie
Gateladdning
95 nC
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Td (på/av) @ 25°C
22ns/160ns
Artikelstatus
Aktiv
Testvillkor
400V, 40A, 15Ohm, 15V
IGBT-typ
Trench Field Stop
Omvänd återhämtningstid (trr)
83 ns
Spänning - kollektor-emitter-genombrott (max)
650 V
Arbetstemperatur
-40°C-175°C (TJ)
Ström - kollektor (Ic) (max)
74 A
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kollektor, pulserad (Icm)
160 A
Inkapsling/låda
TO-263-3, D2PAK (2 stift + flik), TO-263AB
Vce(på) (Max) @ Vge, Ic
2,1V vid 15V, 40A
Leverantörens enhetsförpackning
PG-TO263-3
Effekt - max
250 W