FH28-40S-0.5SH(05) | |
|---|---|
Tillverkare | |
Tillverkarens produktnummer | FH28-40S-0.5SH(05) |
Beskrivning | CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A |
Tillverkarens standardleveranstid | 12 veckor |
Kundreferens | |
Detaljerad beskrivning | 40 positioner FFC, FPC kontakter Kontakter, undre 0,020" (0,50mm) Ytmontering, högervinklad |
Datablad | Datablad |
EDA-/CAD-modeller | FH28-40S-0.5SH(05) Modeller |
Kategori | Kabeländtyp Flatstift |
Tillverkare Hirose Electric Co Ltd | Kontaktmaterial Fosforbrons |
Serie | Kontaktytbehandling Guld |
Artikelstatus Aktiv | Styrdonsmaterial Vätskekristallpolymer (LCP) (halogenfri) |
Typ böjlig flat, flat flex FFC, FPC | Egenskaper Mjuklodsretention, noll infogningskraft (ZIF) |
Monteringstyp Ytmontering, högervinklad | Spänningsvärde 50V |
Kontaktdons-/kontakttyp Kontakter, undre | Arbetstemperatur -40°C-105°C |
Antal positioner 40 | Brandklassning av material UL94 V-0 |
Stigning 0,020" (0,50mm) | Strömklassning (Ampere) 0,5A |
Terminering Lödmetall | Höljesfärg Grå |
FFC, FCB-tjocklek 0,30mm | Styrdonsfärg Svart |
Höjd över kort 0,100" (2,54mm) | Hopkopplingscykler 20 |