FH12-6S-0.5SVA(54)
FH12-6S-0.5SVA(54)
DigiKeys produktnummer
26-FH12-6S-0.5SVA(54)TR-ND - Remsa och spole (TR)
26-FH12-6S-0.5SVA(54)CT-ND - Remsbit (CT)
26-FH12-6S-0.5SVA(54)DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
FH12-6S-0.5SVA(54)
Beskrivning
CONN FFC FPC 0.5MM SMD
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
6 positioner FFC, FPC kontakter Kontakter, vertikala - 1-sidiga 0,020" (0,50mm) Ytmontering
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
FH12-6S-0.5SVA(54) Modeller
Produktattribut
Hitta liknande produkter
Kategori
Kontaktmaterial
Fosforbrons
Tillverkare
Hirose Electric Co Ltd
Kontaktytbehandling
Guld
Serie
Höljesmaterial
Polyamid (PA), nylon
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Styrdonsmaterial
Polyfenylensulfid (PPS)
Artikelstatus
Aktiv
Egenskaper
Mjuklodsretention, noll infogningskraft (ZIF)
Typ böjlig flat, flat flex
FFC, FPC
Spänningsvärde
50V
Monteringstyp
Ytmontering
Arbetstemperatur
-40°C-85°C
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, vertikala - 1-sidiga
Brandklassning av material
UL94 V-0
Antal positioner
6
Strömklassning (Ampere)
0,5A
Stigning
0,020" (0,50mm)
Kontaktyta, tjocklek
2,00µin (0,051µm)
Terminering
Lödmetall
Höljesfärg
Beige
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Styrdonsfärg
Brown
Höjd över kort
0,142" (3,60mm)