motstånd i serien RCV2010/RCV2512
Resistorer från Vishay finns med toleranserna 1 % och 5 % kombinerat med en TCR på 100 ppm respektive 200 ppm.
Bild på resistorserierna RCV2010/RCV2512 från VishaySerien RCV-AT e3 med tjockfilms kretsresistorer som är godkända enligt AEC-Q200 för fordon från Vishay är konstruerade för att spara plats på kretskortet samtidigt som de minskar antalet komponenter och placeringskostnaderna. Serien tål driftspänningar på upp till 3 kV i en 2512-kapsling och 2 kV i en 2010-kapsling, 500 V i en 1206-kapsling och 400 V i en 0805-kapsling för att ersätta vanliga resistornät. Serien RCV-AT som har ett stort resistansområde från 100 KΩ till 100 MΩ, finns i toleranserna 1 % och 5 % kombinerat med en TCR på 100 ppm/°C and 200 ppm/°C, för att ge en resistanskoefficient vid lågspänning på 25 ppm/V. Kapslingsstorlekarna (2010 och 2512) introducerades i denna serie resistorer för hög spänning, för att ge godkända enligt UL 1676 enligt UL-filnummer E526561 och uppfyller dessutom säkerhetsstandarden IEC 62368-1 ed. 3. Det utökade resistansområdet går upp till 100 MΩ. Serien RCV tål ESD-spänningar på upp till 25 kV.
Egenskaper
  • Hög driftspänning upp till 3 kV
  • Finns i kapslingsstorlekarna 0805, 1206, 2010 och 2512
  • Resistansområde: 10 Ω till 100 MΩ
  • Toleranser: ±1 % och ±5 %.
  • TCR: ±100 ppm/°C och ±200 ppm/°C
  • Märkström upp till 1 W i 2512, 0,75 W i 2010, 0,25 W i 1206 och 0,125 W i 0805
  • Resistanskoefficient för lågspänning: 25 ppm/V
  • Drifttemperaturområde: -55 °C till +155 °C