LMR36506-Q1 synkron buck-omvandlare
Texas Instruments omvandlare för 3 V till 65 V, 0,6 A är optimerad för storlek och lättlasteffektivitet
Egenskaper
  • AEC-Q100 certifierad för fordonstillämpningar
    • Temperaturklass 1: -40 till +125 °C, TA
  • Effektivitet: >80 % vid 1 mA
    • 4 µA Iq (switching) vid 24 VIN till 3,3 VOUT (alternativ med fixerad utgång)
  • Miniatyriserat format och låg komponentkostnad:
    • Kapsling: 2 × 2 mm HotRod med vätbara flanker
    • Intern kompensation
  • Utvecklad för fordonstillämpningar:
    • Temperaturintervall i kopplingen: -40 °C till +125 °C
    • Pseudo-slumpartat spridspektrum kompatibelt med standard CISPR 25 EMI
    • Brett ingångsspänningsintervall: 3,0 V (fallande tröskel) till 65 V
    • Utföranden med justerbar eller fast utgångsspänning på 3,3 V eller 5 V tillgängliga
    • Synkroniserbar med varianten med MODE/SYNC-pinne
    • Justerbar FSW: 200 kHz till 2,2 MHz med RT-pinnvarianten