LMR36502 extremt liten synkron buck-omvandlare
Bild på de extremt små synkrona buck-omvandlarna LMR36502 från Texas InstrumentsLMR36502 från Texas Instruments är en extremt liten synkron step-down DC/DC-omvandlare på 65 V, 150 mA (finns i en 100 mA variant) som levereras i en HotRod™-kapsling på 2 x 2 mm. Denna lättanvända omvandlare kan hantera inspänningstransienter på upp till 70 V, har utmärkt EMI-prestanda och stöd för fast 3,3 V, 5 V och andra justerbara utspänningar. LMR36502 använder en styrarkitektur med toppströmsläge med intern kompensation och håller funktionen stabil med minimal utgångskapacitans.
Med rätt val av motstånd från RT-pinnen till jord kan omvandlaren programmeras externt till önskad switchningsfrekvens inom ett brett område från 200 kHz till 2,2 MHz. En noggrann EN-/UVLO-funktion möjliggör exakt styrning av enheten vid start och avstängning. PGOOD-flaggan, med inbyggt störningsfilter och fördröjd återkoppling, ger en sann indikation på systemets status, vilket eliminerar behovet av en extern spänningsövervakare. Den kompakta lösningen och de många funktionerna förenklar implementeringen i en stor mängd industriella tillämpningar.
Egenskaper
  • Konfigurerad för robusta industritillämpningar:
    • Temperaturintervall i övergången: -40 °C till +150 °C
    • Skydd mot inspänningstransienter : upp till 70 V
    • Brett inspänningsintervall: 3 V (fallande tröskel) till 65 V
    • Minimerad ringning i switchningsnoderna minskar EMI
    • Alternativ för justerbar och fast utspänning: 3,3 och 5 V
  • Hög toppeffektivitet i hela belastningsområdet med låg energiförlust: 80 % vid 1 MHz (3,3 VOUT)
  • Väl lämpade för skalbara industriella strömförsörjningar:
    • Stiftkompatibel med LMR36503 (65 V, 300 mA) och LMR36506 (65 V, 600 mA)
    • Justerbar switchningsfrekvens: 200 kHz till 2,2 MHz med en modell med RT-stift
  • Minimerad lösningsstorlek och kostnad:
    • Mycket hög effekttäthet med intern kompensering och reducerat antal externa komponenter
    • Extremt smal kapsling: 2 x 2 mm HotRod