VMS-450C/VMS-550C Series Medical-Rated Power Supplies
Image of CUI's VMS-450C/VMS-550C Series Medical-Rated Power SuppliesCUI’s VMS-450C and VMS-550C chassis mount AC/DC power supplies are certified to the medical 60601-1 3rd edition safety standard for 2x MOPP applications. Packaged in an industry-standard 3" x 5" footprint, they offer 450 W or 550 W power, a universal input voltage range, and up to 48 VDC rated output voltage. Both are available in metal enclosed or metal case with a fan. These medically certified AC/DC power supplies are ideal for medical, dental, and home healthcare applications where reliability and regulatory compliance are major concerns.
Resources
Features
  • VMS-450C - 250 W power under natural convection, 450 W with airflow
  • VMS-550C - 320 W under natural convection, 550 W with airflow, output trim, and long-life electrolytic capacitors
  • 90 VAC to 264 VAC and 127 VDC to 370 VDC input voltage range
  • 3" x 5" open-frame footprint
  • -40°C to +70°C temperature range