BZX55C3V6-TR
DigiKeys produktnummer
BZX55C3V6-TRGITR-ND - Remsa och spole (TR)
BZX55C3V6-TRGICT-ND - Remsbit (CT)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
BZX55C3V6-TR
Beskrivning
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO204AH
Detaljerad beskrivning
Dioder - zener 3.6 V 500 mW ±5% Genomgående hål DO-204AH (DO-35)
Kategori
Ström - läckström @ Vr
2 µA @ 1 V
Tillv.
Spänning - fram (Vf) (max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Serie
Arbetstemperatur
-65°C-175°C
Tolerans
±5%
Inkapsling/låda
Effekt - max
500 mW
Impedans (max) (Zzt)
85 Ohms