BZX55B11-TR
DigiKeys produktnummer
112-BZX55B11-TR-ND - Remsa och spole (TR)
112-BZX55B11-TRCT-ND - Remsbit (CT)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
BZX55B11-TR
Beskrivning
DIODE ZENER 11V 500MW DO204AH
Tillverkarens standardleveranstid
12 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
Dioder - zener 11 V 500 mW ±2% Genomgående hål DO-204AH (DO-35)
Kategori
Ström - läckström @ Vr
100 nA @ 8.2 V
Tillv.
Spänning - fram (Vf) (max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Serie
Arbetstemperatur
-65°C-175°C
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Grad
Automotive
Artikelstatus
Aktiv
Godkännande
AEC-Q101
Spänning - Zener (Nom) (Vz)
Monteringstyp
Genomgående hål
Tolerans
±2%
Inkapsling/låda
Effekt - max
500 mW
Leverantörens enhetsförpackning
DO-204AH (DO-35)
Impedans (max) (Zzt)
20 Ohms