TK160F10N1,LXGQ
DigiKeys produktnummer
264-TK160F10N1LXGQTR-ND - Remsa och spole (TR)
264-TK160F10N1LXGQCT-ND - Remsbit (CT)
264-TK160F10N1LXGQDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
TK160F10N1,LXGQ
Beskrivning
MOSFET N-CH 100V 160A TO220SM
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 100 V 160A (Ta) 375W (Tc) Ytmontering TO-220SM(W)
EDA-/CAD-modeller
TK160F10N1,LXGQ Modeller
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
121 nC @ 10 V
Tillv.
Vgs (Max)
±20V
Serie
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
8510 pF @ 10 V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Effektförlust (max)
375W (Tc)
Artikelstatus
Inte för nya designer
Arbetstemperatur
175°C
FET-typ
Grad
Automotive
Teknologi
Godkännande
AEC-Q101
Drain till source-spänning (Vdss)
100 V
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
TO-220SM(W)
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
2,4mOhm vid 80A, 10V
Basproduktens nummer
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 1mA