STW20N90K5
DigiKeys produktnummer
497-17089-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
STW20N90K5
Beskrivning
MOSFET N-CH 900V 20A TO247
Tillverkarens standardleveranstid
20 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 900 V 20 A (Tc) 250W (Tc) Genomgående hål TO-247-3
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
STW20N90K5 Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
5V vid 100µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Serie
Vgs (Max)
±30V
Förpackning
Rör
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 100 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
250W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Teknologi
Monteringstyp
Genomgående hål
Drain till source-spänning (Vdss)
900 V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247-3
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
250mOhm vid 10A, 10V