STS7NF60L
DigiKeys produktnummer
497-4757-2-ND - Remsa och spole (TR)
497-4757-1-ND - Remsbit (CT)
497-4757-6-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
STS7NF60L
Beskrivning
MOSFET N-CH 60V 7.5A 8SO
Tillverkarens standardleveranstid
11 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 60 V 7,5 A (Tc) 2,5W (Tc) Ytmontering 8-SOIC
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
STS7NF60L Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
1V vid 250µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 4.5 V
Serie
Vgs (Max)
±16V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 25 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
2,5W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
150°C (TJ)
Teknologi
Monteringstyp
Ytmontering
Drain till source-spänning (Vdss)
60 V
Leverantörens enhetsförpackning
8-SOIC
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
5V, 10V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
19,5mOhm vid 3,5A, 10V