STP10NK70ZFP
DigiKeys produktnummer
497-12602-5-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
STP10NK70ZFP
Beskrivning
MOSFET N-CH 700V 8.6A TO220FP
Tillverkarens standardleveranstid
16 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 700 V 8,6 A (Tc) 35W (Tc) Genomgående hål TO-220FP
EDA-/CAD-modeller
STP10NK70ZFP Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4,5V vid 100µA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Serie
Vgs (Max)
±30V
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 25 V
Effektförlust (max)
35W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
700 V
Leverantörens enhetsförpackning
TO-220FP
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Inkapsling/låda
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
10V
Basproduktens nummer
Rds On (max) @ Id, Vgs
850mOhm vid 4,5A, 10V