SCT025H120G3AG
DigiKeys produktnummer
497-SCT025H120G3AGTR-ND - Remsa och spole (TR)
497-SCT025H120G3AGCT-ND - Remsbit (CT)
497-SCT025H120G3AGDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
SCT025H120G3AG
Beskrivning
AUTOMOTIVE-GRADE SILICON CARBIDE
Tillverkarens standardleveranstid
21 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
N-kanal 1200 V 55A (Tc) 375W (Tc) Ytmontering H2PAK-7
Kategori
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
73 nC @ 18 V
Tillv.
Vgs (Max)
+18V, -5V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 800 V
Artikelstatus
Aktiv
Effektförlust (max)
375W (Tc)
FET-typ
Arbetstemperatur
-55°C-175°C (TJ)
Teknologi
Grad
Automotive
Drain till source-spänning (Vdss)
1200 V
Godkännande
AEC-Q101
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Monteringstyp
Ytmontering
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
15V, 18V
Leverantörens enhetsförpackning
H2PAK-7
Rds On (max) @ Id, Vgs
37mOhm vid 25A, 18V
Inkapsling/låda
Vgs(th) (Max) @ Id
4,2V vid 5mA