BTA06-800TWRG
DigiKeys produktnummer
497-10406-5-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
BTA06-800TWRG
Beskrivning
TRIAC SENS GATE 800V 6A TO220
Tillverkarens standardleveranstid
15 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
TRIAC Logik - känslig gate 800 V 6 A Genomgående hål TO-220
Datablad
 Datablad
EDA-/CAD-modeller
BTA06-800TWRG Modeller
Kategori
Ström - gate-trigger (Igt) (max)
5 mA
Tillverkare
STMicroelectronics
Ström - hållström (Ih) (max)
10 mA
Förpackning
Rör
Konfiguration
Enkel
Artikelstatus
Aktiv
Arbetstemperatur
-40°C-125°C (TJ)
Triactyp
Logik - känslig gate
Monteringstyp
Genomgående hål
Spänning - av-läge
800 V
Inkapsling/låda
TO-220-3
Ström - on-läge (It (RMS)) (max)
6 A
Leverantörens enhetsförpackning
TO-220
Spänning - gate-tröskelspänning (Vgt) (max)
1.3 V
Basproduktens nummer
Ström - transient stötpuls 50, 60 Hz (Itsm)
60A, 63A