SCT2080KEC har utgått och tillverkas inte längre.
Tillgängliga ersättningsprodukter:
Direkt
Rohm Semiconductor
I lager: 1 684
Datablad
Similar
IXYS
I lager: 572
Datablad
Similar
IXYS
I lager: 0
Microchip Technology
I lager: 128
STMicroelectronics
I lager: 575
N-kanal 1200 V 40 A (Tc) 262W (Tc) Genomgående hål TO-247
ROHM 4-pin SiC Power MOSFETs | Digi-Key Daily
SCT2080KEC
DigiKeys produktnummer
SCT2080KEC-ND
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
SCT2080KEC
Beskrivning
SICFET N-CH 1200V 40A TO247
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
EDA-/CAD-modeller
SCT2080KEC Modeller
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 4,4mA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
106 nC @ 18 V
Förpackning
Rör
Vgs (Max)
+22V, -6V
Artikelstatus
Föråldrad
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
2080 pF @ 800 V
FET-typ
Effektförlust (max)
262W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
175°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
1200 V
Monteringstyp
Genomgående hål
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
TO-247
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
18V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
117mOhm vid 10A, 18V