RQ3N040ATTB1
DigiKeys produktnummer
846-RQ3N040ATTB1TR-ND - Remsa och spole (TR)
846-RQ3N040ATTB1CT-ND - Remsbit (CT)
846-RQ3N040ATTB1DKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
RQ3N040ATTB1
Beskrivning
PCH -80V -10A, HSMT8, POWER MOSF
Tillverkarens standardleveranstid
18 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
P-kanal 80 V 4A (Ta), 10A (Tc) 2W (Ta), 15W (Tc) Ytmontering 8-HSMT (3,2x3)
Kategori
Vgs(th) (Max) @ Id
4V vid 1mA
Tillv.
Gateladdning (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Artikelstatus
Aktiv
Ingångskapacitans (Ciss) (Max) @ Vds
930 pF @ 40 V
FET-typ
Effektförlust (max)
2W (Ta), 15W (Tc)
Teknologi
Arbetstemperatur
150°C (TJ)
Drain till source-spänning (Vdss)
80 V
Monteringstyp
Ytmontering
Ström - kontinuerlig drain (Id) @ 25°C
Leverantörens enhetsförpackning
8-HSMT (3,2x3)
Drivspänning (max Rds On, min. Rds On)
6V, 10V
Inkapsling/låda
Rds On (max) @ Id, Vgs
126mOhm vid 4A, 10V